GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Restek™ RTX™-50 Capillary Columns: Standard
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar to DB-17, DB-17ht, HP-17, HP-50, SPB-50, SP-2250; ideal confirmation column for many environmental applications, including EPA Methods 604, 8060, and 608
Restek™ MXT-1 Capillary Columns, 30m Total Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 100% dimethyl polysiloxane.
| Type | Capillary Column |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Trajan™ HT8-PCB 8% Phenyl Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
SGE GC column HT8 is a unique, high temperature phase designed for the analysis of polychlorinated biphenyl (PCB) congeners
Restek™ RTX™-50 Capillary Columns: Standard
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar to DB-17, DB-17ht, HP-17, HP-50, SPB-50, SP-2250; ideal confirmation column for many environmental applications, including EPA Methods 604, 8060, and 608
Restek™ MXT™-1 Capillary Columns, 15 m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 100% dimethyl polysiloxane
| Type | Capillary Column |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G1, G2, G38 |
SGE™ GC Capillary Columns: Cyanopropyl Polysilphenylene
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Range of columns that feature high levels of robustness, reproducibility and performance
| Stationary Phase | Cyanopropylphenyl Polysiloxane |
|---|---|
| Length (Metric) | 60 m |
| Packing Material | BPX-Volatiles |
| Polarity | Polar |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 290°C |
| For Use With (Application) | Simulated Distillation,Volatile Organic Compounds Analysis,Alcohol Analysis |
| Max. Temperature (Metric) | 300°C |
| USP Type | G43 |
Restek™ RTX™-20 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tight mono-modal distribution and extremely low bleed
| Polarity | Low to mid polar |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| Max. Temperature (Metric) | 350°C |
| USP Type | G28, G32 |
Restek™ RTX™-1 Capillary Columns, 60m Total Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 100% dimethyl polysiloxane.
| Type | Capillary Column |
|---|---|
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| Max. Temperature (Metric) | 350°C |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ RTX™-1701 Capillary Columns: 105m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for alcohols, oxygenates, PCB congeners (e.g. Aroclor mixes), pesticides
Trajan Scientific and Medical™ Capillary GC Column Bp5 General Purpose
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A general purpose phase used for a wide range of applications
SGE™ BPX70 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Specifically engineered for the analysis of fatty acid methyl esters (FAMEs)
| Particle Size | 0.25 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | SGE™ BPX70 |
| Diameter (Metric) Inner | 0.32 mm |
| Polarity | Polar |
| Temperature Range (Metric) | 50°C to 250/260°C |
| For Use With (Application) | Carbohydrate Analysis,Carbohydrates,Pharmaceuticals Analysis |
| Film Thickness | 0.25 μm |
Trajan™ BPX5 GC Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MS premium, low bleed phase designed for robustness and is suitable for a wide range of applications
Restek™ MXT™-1 Capillary Columns, 60m Total Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 100% dimethyl polysiloxane
| Type | Capillary Column |
|---|---|
| Length (Metric) | 60 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ RTX™-5 Capillary Columns: Length 10m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica
| Stationary Phase | 5% Diphenyl/95% Dimethyl Polysiloxane |
|---|---|
| Length (Metric) | 10 m |
| Packing Material | Rtx™-5 |
| Diameter (Metric) Inner | 0.1 mm |
| Polarity | Low polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Drug Analysis,Solvent Impurities Analysis,Pesticide Analysis,Hydrocarbon Analysis,PCB Congener Analysis,Essential Oils,Semivolatiles Analysis |
| Max. Temperature (Metric) | 350°C |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ MXT™-1301 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 6% cyanopropylphenyl/94% dimethyl polysiloxane
| Type | Capillary Column |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Low to mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G43 |